En Karlı Yatırım: Gayrimenkul


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog

En Karlı Yatırım: Gayrimenkul

Kişiler gayrimenkul yatırımı yapmaya karar verdiklerinde, iki tür hedef belirlerler. Birinci hedef, yüksek kira getirisi elde edebilmek, ikinci hedef ise, kısa bir zaman içerisinde taşınmazı daha yüksek bir fiyattan satabilmek. Kişiler bu işlemleri yaparken doğru olduğunu zannettikleri şeyler yüzünden, büyük beklentiler içerisinde yapmış oldukları yatırım çeşidinden zarar etmektedirler. Toplum içerisinde yaygın olarak doğru olduğu sanılan ancak, aslında hatalı olan bilgiler kişilerin emlak yatırımlarında zarara uğramasındaki en büyük etken olmaktadır.

Gayrimenkul Yatırımlarında Yapılmakta Olan Yanlışlar

Havuzlu Site

Toplum içerisinde yaygın olan bir kanı bulunmaktadır. Bu kanı, havuzlu sitelerin zaman içerisinde daha çok pirim yapacağı yönündedir. Bu tarz evler, genellikle alıcılar tarafından henüz maket halinde, topraktan yapılan satışlar sırasında alınmaktadır. Oturum başladıktan sonra alınmış olsa bile, havuz her zaman evlerin değerlerini yükseltmemektedir. Havuzlu olan birçok sitede ki genel sorunlar, havuzların çok yoğun olması, kirli olması, havuzlara girişlerde temizlik kurallarına uyulmaması, gürültü kirliliği ve havuz kullanım saatleridir. Özellikle açık olan havuzlardaki yaşanmakta olan bu sorunlar, havuzlu sitelerde oturmakta olan kişileri sıkıntıya sürüklemektedir. Bu sorunların yanı sıra, havuzlu sitelerin aidatlarındaki fahiş rakamlar, bu siteleri cazibe merkezi olmaktan çıkarmaktadır.

İş yeri

Halk arasında yerleşen ikinci kanıda, giriş katlarında bulunmakta olan dairelerin iş yeri olarak kiraya verildiğinde daha yüksek oranda kira getireceğidir. Daire iş yerine kiraya verildiği zaman, parkeler, ayakkabı ile üzerinde sürekli olarak gezildiği için mahvolacaktır. Kablolama hasarları, klima delikleri, mimari yöndeki tadilatlar, dairenizin mahvolmasına sebep olacaktır.

Yatak Odası Şıklığı

Kiraya verilecek ya da satılacak evler için, tadilata salon ve mutfaktan başlanıp, banyo ile devam edilmelidir. Halk arasında evin en güzel yeri yatak odası olmalıdır şeklinde yanlış bir görüş bulunmaktadır. Evin en çok dikkat çeken yerleri, mutfak ve salondur.

Yeni Konut Projeleri

Halk arasındaki diğer yanlış görüşte, yeni konut projelerinin daima prim yaptığı yönündedir. Halbuki doğru olan, konutun yeni proje olması değil, konutun lokasyondur.

Arsa Yatırımı

Piyasada dolaşan diğer bir yanlış kanı da, en yüksek gelirin arsa yatırımlarından geldiği yönündedir. Arsaya yapılan yatırımlar kısa süre içerisinde yüksek gelirler getirebilmekle beraber, uzman olan kişilerin, bu arsaların özelliklerini iyice etüt etmeleri gerekmektedir. Bu konu uzmanlık alanlarına girmeyen kişilerin, arsa alım satımlarından kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir.

Çelik Kapı

Yatırım amaçlı taşınmaz satın almak isteyen kişiler, konutlarda aranmakta olan özelliklere bakmaları gerekmektedir. Bu özellikler, ufak görünmekle birlikte satışlarda önem kazanmaktadır. Çelik kapı da bunlardan birisidir. Kadınlar ev almaya karar verdiklerinde, ilk önce evde çelik kapı olup olmadığına bakmaktadırlar.

Mutfak

Mutfağın geniş olması, bakımlı olması, dekorasyonunun güzel olması, kullanışlı olması evin alınmasında ve satılmasında önemli bir faktör olmaktadır. Unutulmamalıdır ki, ev alım ve satımlarında kadınların faktörü büyüktür.

Çatı Katı

Çatı dubleksi, günümüzde gayrimenkullerde aranmakta olan özelliklerin başında yer almaktadır. Çatı katı odaları, genellikle kişiler tarafından ya yatak odası ya da çocuk odası olarak kullanılmaktadır. Bu tarz evler, yatırımcılar açısından bulunmaz bir nimet olarak kabul edilmektedir.

Pencere

Pencerelerin küçük, çerçevelerinin eski model ve yıpranmış olması gayrimenkulün değerini büyük ölçüde düşürmektedir. Çürük çerçeveler, evin içine hava girmesi, temizlenirken pisliğe yol açması, görüntü kirliliği ve ısı kaybı demektir. Bu nedenle yatırım amaçlı evler alınırken, pencereler dikkatli olarak incelenmelidir.

Bahçe ve Balkon

Yatırım yapılacak olan evin, mümkünse balkon ve bahçesinin bulunması evin tahminlerin de üzerinde değer kazanması demektir. Özellikle yola bakmayan balkonlar, satış işlemlerinde büyük gelir getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565