Tapu Parsel Sorgulama


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu parsel sorgulamasını kolay bir şekilde yapmak için çevrimiçi ya da kurumu ziyaret ederek yapılmaktadır. Kayıtlarda yer alan taşınmazların bilgileri tapu verileri ile karşılaştırılarak vatandaşa bilgi verilmesi ve belediyelerle kurumlara bilgi paylaşımı sağlaması için uygulanan sistem parsel sorgulaması denilmektedir. Ada parseli sorgulama ise arazinin ya da arsanın parseller topluluğu ve sınırları belli arazi bölümü bilgisine ulaşma sistemidir.

 Ada Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemi önceleri kuruma gidilerek uzun uğraşlarla aranıp bulunmaktayken şuan da çok kısa bir süre içerisinde bilgisayar, telefon ya da tablet kullanılarak hızlı bir şekilde yapmak mümkündür. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne ait resmi internet sitesinden ya da e-Devlet kullanılarak sorgulama yapılabilir. Emlak sektöründe oldukça yoğun bir şekilde kullanılan bu sorgulama ile geçmişe ait bilgilere de ulaşma imkanı sunmaktadır.

 Sorgulama Kanalları

Sorgulama kanallarından biri olan e-Devlet ile sorgulama için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmanız gerekmektedir. Kaydınız varsa e-Devlet sistemine giriş yaparak hizmetler bölümünden “Tapu Bilgileri Sorgulama” linkini bularak girmeniz yeterli olacaktır. Girdiğinizde tüm kayıtlar ve harita bölümü karşınıza çıkmaktadır. Bu hizmet turkiye.gov.tr adresi aracılığı ile coğrafi servis sunması açısından ilk olma özelliği ile hizmet vermektedir. Bu sistem ile ayrıntılı bir şekilde tapu.ev olarak görmeniz mümkün olacaktır.

Bir diğer sorgulama kanalı ise Mekansal Gayrimenkul Sistemi kullanılarak yapılan sorgulama sistemidir. Herkesin kolaylıkla kullanmasına açık olan bu sorgulama da harita sorgusu, adres sorgusu ve koordinat sorgusu olarak adlandırılmaktadır. Bu işlem için parselsorgu.tkgm.gov.tr adresini kullanmanız gerekmektedir. Siteye girdikten sonra parsele ait coğrafi bilgileri girip sorgulama bölümüne tıklayınız. Parseller alınmadan önce tüm bilgileri görmeye yardımcı olan bu uygulamayla parsele ait uydu fotoğrafı ile çakışan görüntü ekrana yansıyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565