Nasıl İyi Emlakçı Olunur?


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog

Nasıl İyi Emlakçı Olunur?

İyi Bir Emlakçı Olmanın Önemli Noktaları Nelerdir?

Çok çalışan bir kişinin iyi paralar kazandığı bir sektör olan emlakçılık, günden güne daha popüler hale gelirken, doğal olarak rekabet koşulları da zorlaşmaktadır. Dolayısıyla işinin ustası olanlar haliyle iyi kazanırken, ortalama altında kalanlar ise işlerinin kendilerini tatmin edecek bir meblağ kazandırmadığından yakınmaktadır. Her meslekteki kaçınılmaz realite aslında oldukça açıktır. İyi olan kazanır, neredeyse her mesleğin gerçeğidir ve bir kişi iyi emlakçı olmayı gerçekten arzu ediyorsa, bunun için bilgi sahibi olmalı ve bazı hususlarda dikkatli davranmalıdır. Bu hususlar başarılı bir emlakçı olmak için bilinmesi gerekenler niteliğindedir.

 İyi Bir Emlakçı Sabırlı Bir Kişidir

Çok olumlu devam eden bir satış görüşmesi, herhangi bir sebeple yön değiştirebilir. Karşıdaki potansiyel müşteri bir şeyden rahatsız olarak, çok emek verilen günlerce anlatılan evden vazgeçebilir. Bu gibi durumlarda sakinliği korumalı, müşteriye baskı yapmadan düşünmesi için ona bir miktar süre tanımalıdır. Aksi durumda yani müşterinin üzerine gidildiğinde olay bütünüyle kopacaktır.

 Emlakçıysan Empati Kurmanın Önemini Bileceksin

Hedefi öncelikle insan kazanmak olduğu takdirde sonrasında para kendiliğinden gelecektir. Bir ev satılırken ya da kiralanırken, iyi bir emlakçı karşısındakinin yerine kendini koyarak tüm artı ve eksileriyle sahip olduğu emlak hakkında bilgi vermelidir. Bu dürüstlük belki de o an sunumu yapılan konutu satmayı değil, başkasını satma şansını hatta zincirleme bir müşteri portföyüne ulaşmayı beraberinde getirebilir. Bu sektörün olmazsa olmazı dürüstlüktür bu sebeple empati yadsınamaz bir gerçektir.

 Teknolojiden Korkmaya Gerek Yoktur

Babadan kalma metotlarla emlakçılık yapmak elbette mümkündür fakat çağı yakalayamamak satışların ve dolayısıyla da kazançların düşmesine sebep olabilir. Günümüzde gerek zamanın değerinden, gerekse pratik bir yöntem nedeniyle çoğu müşteri, internet ortamından emlak seçmeyi yeğliyor. Şayet e-posta nedir, sosyal medya nasıl kullanılır, reklam nasıl verilir, sanal ortamda pazarlama nasıl yapılmalıdır, kaliteli fotoğraf çekimi nasıl yapılır gibi konularda kişi kendini geliştirmezse, maalesef emlakçılık sektöründe çıktığı yolculuk kısa sürebilir ve küçük bir zaman zarfı içinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

 Yeri Geldiğinde Kendini Motive Et

İşler iyi gittiğinde zaten kişinin yüzü gülecektir ama mühim olan işler iyi gitmediğinde de kişinin kendini motive edebilmesidir. İyi bir emlakçı reddedilmenin mesleğinin neredeyse rutin bir parçası olduğunu kabul ederek olaylara olumlu yaklaşabilir ve elinden kaçan fırsata üzülmek yerine hemen yeni fırsatlar oluşturmak için eyleme geçecek öz motivasyonu geliştirebilir.

 İletişim Yeteneklerini Yukarı Çıkar

Bazılarında doğuştan gelen iyi iletişim kurma yeteneği, sonradan gidilecek bir takım kurslar ya da alınacak eğitimler sayesinde de geliştirebilir. Karşısındakine güven veren ayarında bir samimiyet içeren vaktinde ve doğru sözcüklerle iletişim kurabilen emlakçılar, müşterilerin her zaman tercih sebebidir.

 Profesyonelleşin

Bir işte profesyonel olmak demek, doğru hedefler belirleyerek bu hedeflere yönelik doğru adımlar atmak, kendini güncellemek ve işinin gerektirdiği üslubu yakalamak demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565