Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel, Uncategorized

Konut Sektöründe Yabancılar Revaçta ; 2017 yılının ilk çeyreğinde büyükşehirlerdeki konut yatırımlarında Araplar başta olmak üzere birçok farklı ülkeden müşteriler ilgi gösteriyor. Özellikle Kuveyt, Rusya, İngiltere, Azerbaycan ve Irak başta olmak üzere birçok ülkede konut alım satım oranları Türkiye’ye kaydı.

Satışların büyük kısmı markalı olan konut projelerinden yana tercih ediliyor. Melek Saraçer Gayrimenkül Danışmanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 eylül ayında bir önceki aya oranla daha yüksek bir artış gözlendi. Projeden konut almak isteyen yatırımcılar 3+1 olan dairelere ilgi gösterdi. Nisan ve Mayıs ayında yüzde 6 olan oran yaz aylarında düşerken eylül ayında yine yüzde 6 oranına çıktı.

En çok Mart ayında yabancıların ilgi gösterdiği 2+1 konut projeleri sonraki aylarda düşüş gösterdi. Eylül ayında ise en düşük oranıyla dikkat çekti.

Eylül Ayında Konut Projeleri Artış Gösterdi

Eylül ayındaki konut projelerinin satışları atsa da yabancı yatırımcı sadece %3 oranında destek verdi. Özellikle konut sektöründeki projelerin başarılı bir şekilde devam etmesi için fiyatların iyileştirilmesi gerektiği belirlenirken markalı projeler henüz proje aşamasındayken satışlar yapılıyor. Özellikle 3+1 dairelere ilgi gösteren yatırımcılar birçok başarılı alışveriş sağlıyor.

Konut satın alma oranları her sene hesaplanıyor ve satışların ne kadar olduğunu ne kadarının yabancılara satıldığı anlaşılıyor. Konut projeleri son dönemde durgun bir seyir izlerken önümüzdeki dönemde ise yerli yatırımcıların projelerden ev almasıyla hareketlenecek.

Konut Projelerine Ortadoğu İlgi Gösteriyor

Arabistan, Irak, Afganistan ve Kuveyt gibi ülkeler projelere ilgi gösterirken, Dubai gibi ülkeler ise genelde sahil kesimlerine ilgi gösteriyor. Özellikle lüks yalılara milyon dolarlar veren bu kişiler markalı projelere pek ilgi göstermiyor. Genelde boğaz kesimindeki konutlara yönelen Arap turistler, birçok ünlü uluslararası emlak şirketine ilgi gösteriyor.


Etiketler : , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565