Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel, Uncategorized

Konut Sektöründe Fiyat Artar Beklentisi Azaldı ; İş Bankası desteğiyle hazırlanan Melek SARAÇER gayrimenkul sektörü güven endeksi fiyat beklenti analizi 2017 yılının 4. Çeyrek sonuçlarına göre beklentilerin aksine bir yol izledi. Konut fiyatlarında artış olmamasına rağmen piyasanın durgun olmasının nedeni ise güven endeksinin azalması olarak söylendi.

Melek SARAÇER son dönem raporunu incelediğinde 4.çeyrek dönem sonuçları 92.6 olarak açıklandı. Aynı dönemde 92 olarak ölçülen beklenti endeksi, 92.8’in çok altında kaldı. Bazıları iyimser bazıları ise kötümser olarak nitelendirdikleri bu durum için fiyatların bir süre daha sabit kalacağı konusunda hemfikir oldu.

Fiyat Beklenti Endeksinde Gerileme

Melek SARAÇER gayrimenkul sektörü güven endeksi geçtiğimiz çeyrek dönemde %12 azaldı. Bu oran özellikle 2017 sonbaharından sonra artış göstermesi beklenen fiyat endeksi için kısmen kötümser olarak değerlendirilse de evini satmak isteyen ev sahipleri aynı fikirde değil. Özellikle gayrimenkul projeleri söz konusu olduğunda ihtiyaç duyulan satış oranlarının artması bekleniyordu.

Tüketicilerin yüksek fiyatlar ve tapu masraflarına geri getirilen vergiler ve harçlar nedeniyle ev satışlarına ilgi göstermediği biliniyor. Beşiktaş gibi lüks bölgelerde yıllardır satılamayan konutlarda artış görülüyor. Özellikle imar yasası tartışmaları devam ederken birçok kişi fiyat beklentilerini düşük tuttuğu için beklenen satış gerçekleşmiyor.

Kısmen Kötümser Sonuçlar

Bankalar, gayrimenkul satış danışmanları ve değerleme uzmanları için kısmen kötümser olarak yorumlanan sonuçlar sadece satıcıları sevindirdi. Özellikle müteahhitlerin ödeme sorunu yaşamaları ve karşılığında ev verme önerileri, konut sektöründe barter usulünü gündeme getirdi.

Emlak piyasasının durgun olduğu şu dönemlerde sadece satışlar değil kiralıklarda da ciddi bir durgunluk göze çarpıyor. Bu yüzden birçok kişi konut yatırımı için şimdiden 2018 yılını beklemeye başladı. Fiyatlar artınca talebin de artacağı düşünülüyor.


Etiketler : ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565