Konut Fiyatları En Çok Balıkesir’de Arttı


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel

Konut Fiyatları En Çok Balıkesir’de Arttı ; Melek Saraçer Yeni Konut Fiyat Endeksi ve Emlak Endeksi 2017 yılı ekim ayına ait konut fiyatları ile ilgili verilerini açıkladı. Bu veriler kapsamında fiyatların metrekare başına en çok arttığı il Balıkesir olurken en çok azaldığı il de Mardin oldu. Bunun yanı sıra marka konutlarda gerçekleşen yüksek fiyat artış hızının da yavaşladığı endeksin verileri kapsamında ortaya çıktı.

Yıllık Artış %11.96

Konut fiyatlarında gerçekleşen artış enflasyon rakamlarının gerisinde kalırken %11,96 oranında gerçekleşti. Ekim ayı itibariyle fiyatların en çok arttığı il Balıkesir olurken ikinci sırada da Bursa yer aldı. Yıllık olarak Bursa’da %26,16 artış gerçekleşirken Balıkesir’de %26,86 olarak gerçekleşti. Bu iki şehrimizin ardından ise Edirne, Aksaray ve Zonguldak geldi.

Kira artışlarında ise konut fiyatlarında ikinci sırada yer alan Bursa ilk sırayı aldı. Kirada düşüş yaşayan iller arasında en fazla düşüşün yaşandığı yer ise %-2 oranı ile Kars oldu. Ancak bu rakamlar aylık bazda karşılaştırmaları göstermektedir. Yıllık olarak kira yükselişlerine bakıldığında zirvede Aydın’ın bulunduğu görülüyor. Öyle ki kiralar %22,89 oranında artış gösterdi.

Amortisman Süresi

Satın alınan bir evin kira geliri ile kendisini karşılamasına amortisman süresi adı verilmektedir. Bu kapsamda Ekim ayında amortisman süresi en kısa olan il Aydın olarak gerçekleşirken hemen arkasından Van ve Bilecik illeri geldi.

Yapılan araştırmalar neticesinde İstanbul’un Avrupa yakasına yapılan marka konutlar ile Asya yakasına yapılanlar karşılaştırıldı ve ortaya Avrupa yakasına yapılan konutların daha çok kazandırdığı sonucu çıktı.

Bir diğer önemli sonuç ise konut satın alanların artık 3+1 konutlara daha çok yöneldiğini gösterdi. Bu da 4+1 ve daha büyük olan konutlara olan taleplerin azaldığını göstermektedir.


Etiketler : ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565