Kasım Enflasyon Oranları Açıklandı


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel

Kasım Enflasyon Oranları Açıklandı Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı Kasım ayı enflasyon verileri hakkında açıklama yaptı. Böylelikle hem aylık hem de yıllık bazda fiyat değişimleri sektörel ve genel bazda değerlendirilmiş oldu.

Üretici Fiyat Endeksi kasım ayında bir önceki aya göre %2,02 artış gösterirken Tüketici Fiyat Endeksi ise %1,49 oranında artış gösterdi. Tüketici fiyatlarında yıllık artış ise %12,98 seviyesini gördü.

En Çok Zamlanan Ulaşım Oldu

Yıllık bazda tüketici fiyatlarında en çok artışın gerçekleştiği sektör ulaşım olarak belirlendi. Bu kapsamda fiyatlarda yıllık olarak %18,56 oranında bir artış gerçekleştiği gözlemlendi. Bir önceki aya kıyasla ulaşım fiyatlarındaki artış ise %2,02 olarak gerçekleşti.

Aylık Zam Şampiyonu Giyim Oldu

Tüketici fiyat endeksine göre geçtiğimiz ay ile kıyaslandığında en çok artış giyim ve ayakkabı sektöründe meydana geldi. Artış oranı ise %3,77 olarak kaydedildi.

Aylık olarak fiyatları artan sektörler arasında gıda, konut ve ulaştırma gibi sektörler de yer aldı. Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşen artış miktarı %2,11 olurken konut sektöründe bu oran %1,25 olarak gerçekleşti.

İndirim Yapılan Grup Yok

Kasım ayı enflasyon verileri arasında dikkat çeken hususlar arasında hiçbir grupta indirime gidilmemiş olması başı çekti. Tüm gruplar da fiyat artışı gerçekleşirken tütün ve alkollü içecekler grubunda gerçekleşen %1’lik artış en artış olarak kayda geçti.

Son olarak döviz kurlarında yaşanan hareketlilikler sanayi sektörünü de yakından etkiledi ve yurtiçi üretici fiyat endeksi de yükseldi. Sanayi sektöründe gerçekleşen artışlar arasında bir önceki aya göre en çok artış gösteren grup %11,72’lik oranla kok ve rafine petrol ürünleri oldu. Yıllık bazda değerlendirildiğinde ise sanayi sektöründe en fazla artışın ara mallarında olduğu tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565