Kanal İstanbul’un İnşaatı Başlıyor Müjdesi


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri

Kanal İstanbul Projesi’nin yeniden gündeme gelmesi, İstanbul Boğazı’nda yalı kazasının olması ile yeniden konuşulmaya başlandı. İBB Başkanı Uysal, Kanal kazalarını değerlendirdi ve bu değerlendirmelerinden Kanal İstanbul Projesi inşaatı ile ilgili bilgiler de verdi. ‘‘Yalı kazası yeni kanal ihtiyacının ne kadar acil olduğunu gösterdi. Kanalın bu yıl içinde en azından başlayacağını düşünüyorum.’’ Diyerek bu yıl kanal inşaatının başlayacağını müjdeledi.

Yalı Kazası Sonrası İnşaat Müjdesi

7 Nisan tarihinde gerçekleşen kaza, Salih Efendi Yalısı’nı kullanılmaz hale getirmiştir. Kanal İstanbul Projesi’nin yeniden gündeme gelmesinde etkisi büyüktür. Kaza sonrasında boğazdaki tehlikeli trafik de gündeme gelmiştir. Kanal İstanbul’un İstanbul için önemi oldukça fazladır. Emirgan Parkı’nda İstanbul’daki başkonsolosları ağırlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Boğaz’da gerçekleşen gemi kazanları ve kanal İstanbul Projesi’ne dair müjdesini bunun üzerine verdi.

Ticari Geçişlerde Bir Alternatif

Uluslar arası anlaşma gereği, geçişlerin serbest olduğu biliniyor. Çanakkale – İstanbul Boğazı Montrö anlaşmasının geçerli olduğu boğazlar. Bu sebeple gemilerin istediği gibi geçmesi söz konusu. O dönemde yapılan anlaşma, ticari gemilerin büyüklüğünün bu dönem hesaba katılmamasından ötürü günümüzde sorun teşkil etmektedir. Ticari olarak geçen gemilerin engellenmesi gibi bir durumun Türkiye’nin kararı ile olmasının mümkün olmadığı bildirildi. Bu sebeple ticari geçişlerin gerçekleşmesi için rasyonel işleyen bir kanalın olması zorunluluğu gündeme geldi. Daha hızlı ve pratik avantajları olan Kanal İstanbul Projesi önemlidir. Başkan Uysal, bu projenin İstanbul’u kurtartması için ihtiyaç olduğundan bahsetmiştir. Kanalın bu yıl içerisinde bir şekilde başlatılması için tüm çabaları sürdüreceğini bildirmiştir. Temelin atılmasının ve protokolünün yapılma noktasına geleceği inancından bahsetmiştir.

Kanal İstanbul İnşaatı sonrasında, İstanbul’da yaşanan tüm tehlikelerin son bulması hedeflenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565