Kanal İstanbul Projesiyle Değeri Artacak Semtler


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri

Kanal İstanbul Projesiyle Değeri Artacak Semtler

Günümüzde semtlerin değerini, o bölgelere yapılmakta olan ulaşım yatırımları belirlemektedir. Metro ya da kanal projeleri, geçtikleri semtteki konut sayısını, dolayısı ile de insan sayısını etkilemektedir.

Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul Projesi, Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlamayı amaçlayan bir kanal projesidir. Kanalın, Küçükçekmece Gölü’nden başlayarak, Sazlısu Barajı ve Terkos Barajı’nın doğusundan geçerek, Karadeniz’e çıkması planlanmaktadır. İstanbul Boğazı’na alternatif olması düşünülen bir projedir. Yaklaşık olarak 45 kilometre uzunluğunda olması planlanan bu kanal, güzergahı üzerinde bulunmakta olan, Küçükçekmece, Arnavutköy, Avcılar ve Başakşehir ilçelerinden geçmektedir.

Konut Değerleri

Kanalın yapılmasının planlandığına dair 2011 yılında yapılan açıklamadan bu güne değin, kanalın geçeceği ilçelerdeki arsa ve emlak değerlerinde büyük artışlar meydana gelmiştir. Bu ilçelere bağlı olan köylerdeki arsa değer katsayısı bile, iki ile dört kat arasında fiyat artışı göstermektedir. Emlakçılardan gelen haberlere göre, kanal manzarasına sahip olan arsalara talep oranı çok artmış durumda.

Kanalın büyük bir kısmının geçecek olduğu Küçükçekmece de, son beş yıl içerisinde ev fiyatları 0 oranında artmış durumda. Bu artış oranlarının, Arnavutköy’de 0, Avcılar’da %80 ve Esenyurt’ta ve Başakşehir’de ise 0 oranında olduğu görülmektedir. Emlaklarda oluşan bu değer artışlarının, projenin tamamlanması ile birlikte daha da yükseleceği öngörülmektedir. Arsa fiyatları ise, daha kanal yapımına başlanmamış olmasına rağmen, çok yüksek seviyelere ulaşmış durumdadır.

Ulaşımı Kolay Yerlerin Rant Değerleri

Kişilerin emlak almalarındaki tek sebep, oturmak değildir. Günümüzde yatırım yapma amaçlı konut alım sayısı oldukça artmış durumdadır. Yatırım amaçlı olarak alınmakta olan emlakların değerindeki yükselmeyi ulaşım belirlemektedir. Ulaşımı kolay olan bölgelerde satın alınan taşınmazlar, değer kaybetmedikleri gibi, gün geçtikçe umulmayan oranlarda değer kazanmaktadırlar. Kanal İstanbul projesi gibi önemli ulaşım projelerinde yer alan bölgelerde alınmakta olan konutlar, hiçbir zaman değer kaybetmeyecekleri gibi, geçen zaman içerisinde sürekli olarak değerlerini katlayacaktır.

Yatırım yapma amacı ile alınmış olan taşınmazlar, zaman içerisinde çeşitli nedenler dolayısı ile satılmaktadır. Günümüzde ev satmak gerçekten zor, zahmetli ve uzmanlık isteyen bir iş haline gelmiştir. Bu konuda taşınmazlarını satmak isteyen kişiler açısından, emlakçılara büyük iş düşmektedir.

Öngörüler

Kanal İstanbul Projesinin geçeceği semtler ile ilgili, piyasa da bir çok öngörü bulunmaktadır. Kanal güzergahında yer alan yerlerin fiyatlarının %50 oranında artış kaydedeceği yapılan öngörüler içerisindedir. Projenin yalnızca Türkiye’den değil, yurtdışından da yatırımcı çekmesi beklenmektedir. Kanalın geçeceği bölgede, lojistik alanların yanı sıra, kentsel dönüşüm çerçevesinde de inşaat yapılabilecek olan, çok fazla alan bulunmaktadır. Bu durum da, Türkiye ve özellikle İstanbul açısından büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Kanal projesinin hayata geçmesi ile birlikte, adeta yeni bir kıta oluşumu meydana geleceği söylenmektedir.

Kanalın kuzeyinde kalan bölgelerin yüksekte kalması sonucu, denizi görebilmeleri mümkün görülmediğinden dolayı, denize ve deniz seviyesine yakın olan yerler daha fazla rant yapacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565