Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel, Uncategorized

Toplam Pazar büyüklüğü 111 milyar olan inşaat malzemeleri sektöründe ciddi bir ölçüde tahsilat sürecinin azalması söz konusu oluyor. En küçük sorunlardan en büyük sorunlara kadar uzanan süreçte 1.5 milyon kişi istihdam ediyor.

Türkiye inşaat Malzemecileri Derneği tarafından yapılan ankete göre tahsilat seviyesi bugüne kadar gelebileceği en düşük noktaya gelmiş durumda. İşlerin iyi olduğu ama tahsilat sorununun ciddi ölçüde arttığı sektörde hazır beton satışları da oldukça ciddi bir artış gösterdi.

Cirolar İyi Ama Tatmin Etmiyor

Sektörde ciroların iyi olduğunu ama tatmin edici olmadığını ifade eden İMSAD başkanı, ciro endeksinin 100 üzerinden 182.7 seviyelerinde olduğunu söyledi. Sürekli yüklesen ve 4 aydır 2015 seviyesinin yakalandığı ve sektör temsilcilerinin ekonominin gelecek 3 ayına ait umutlarının yüksek olduğu söylendi.

Özellikle müteahhitlerin para yerine ev verme tekliflerinin gün geçtikçe arttığı ve bu baskıya razı olma aşamasına geldiğini ifade eden yetkililer barter endeksinin bu şekilde arttırılacağını ifade etti.

Barter Satışlar Artacak

İkinci el konut sektöründe barter usulünün gittikçe yaygınlaşması alışverişlerin boyut değiştirdiğini işaret etti. Satışların arttırılması ve en kısa sürede sektörün eski dengesine alışması için gerekli olan maliyetlerin karşılanması gerekecektir.

32 adet derneği bulunan İMSAD, 20 bin esnafın hazır beton satışları nedeniyle maddi durumlarını toparlayacağını ifade etti. Hazır betona bel bağlayan esnafın iç pazarda 2015 yılının gerisinde kaldığı ifade edildi.

Tahsilat Sorunu Ciddi Risk

Tahsilat sorunu yaşanan birçok durum söz konusu olduğunda bu problemin giderek keskinleşmesi maddi açıdan ciddi zararlara yol açacak bir durum olarak biliniyor. Ekonomik açıdan herhangi bir kazanç söz konusu olmasa da barter yönteminin yaygın hale gelmesi birçok kişiyi zor durumda bırakıyor.


Etiketler : ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565