Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği Değiştirildi


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel

Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği Değiştirildi Resmi Gazete’de yayınlanan Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği değişiklikleri ile birtakım maddeler yürürlükten kaldırıldı, bazıları değiştirildi ve bazı yeni maddeler tebliğe eklendi. Böylelikle yeni getirilen hükümler Resmi Gazete’de yayımlanma tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş oldu.

Yapılan Değişiklikler

Bu tebliğ ile birlikte birçok maddede değişiklik yaşandı. Buna göre Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği’nde (VII-128.2) asli edim tanımı gerçekleştirildi. Bu kapsamda kat mülkiyetinin teslim edilmesi ve aynı zamanda da bağımsız bölümün teslim edilmesi asli edim olarak kabul edildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik tebliğinin ikinci maddesi ile Gayrimenkul Sertifikası Tebliği’nin 4. Maddesinin ç bendi değiştirilmiş oldu. Bu bentte ihraca konu olan bağımsız bölümlerin inşası konusunun nasıl yapılacağı ele alınırken istisnalar da özellikle belirtildi.

Değişikliklerin 3.maddesi ile de tebliğin 5.maddesi değiştirildi. Bu kapsamda gayrimenkul sertifikalarında yarısından fazlasına kamunun ortak olduğu durumlarda istenilecek belgelerde muafiyete gidilebileceği hususu konu edinildi.

Değişikliklerin 5.maddesinde ise tebliğin 10.maddesi değiştirildi. Yeni bir fıkra da eklenerek yeni hükümler getirildi. Bu kapsamda gayrimenkul sertifikası ihracı gerçekleştirildikten sonra elde edilen gelirin ihraç edene ne zaman nasıl aktarılacağı konusu gündeme getirildi.

Sertifika İhraç Gelirleri Ne Zaman Ödenecek?

Resmi Gazete ile getirilen değişiklikler arasında en önemlilerinden birisi ise sertifika ihraç gelirlerinin ne zaman ödeneceği konusu oldu.

Bu kapsamda sertifika ihracı yapan kişilere elde ettikleri gelirin %25’lik kısmı en başta yani inşaat başlamadan evvel verilecek. %65’lik kısım ise inşaat devam ederken peyderpey ödenecek. Ancak bu rakamlar inşaat ilerleme raporlarına göre verilecek. Son olarak %10’luk kısım ise tüm edimler tamamlandıktan sonra yapılmış olacak.

Bu değişiklikler Resmi Gazetede yayınlandıkları tarihten itibaren uygulamaya konulacak. Bu sayede gayrimenkul sertifikası alanında ciddi değişiklikler hayatımıza girmiş olacak. 


Etiketler : , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565