Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel, Uncategorized

Türkiye genelinde 2017 Eylül ayındaki konut satışlarının oranları açıklandı. Bir önceki yıla nazaran %28.8 oranında artış gösteren konut satışlarında yine en çok talep gören il İstanbul oldu.

23 bin 471 olan konut satışları, Ankara ve İzmir’de de aynı şekilde devam etti. Konut satışının en düşük olduğu yer ise Şırnak, Ardahan ve Hakkari bölgeleri oldu.

Yabancılarda Artış Gösterdi

Konut satın alanların yaklaşık %10’u yabancılar oldu Başta Ortadoğu olmak üzere genelde Azeri, Afgan ve İngilizler oldu. Markalı projelere ilgi gösteren turistler, boğaz bölgelerinde popüler olan Arap turistlerin alımlarının çok gerisinde konut alımı yaptı.

İpotekli Satışlar Artıyor

İpotekli olarak artış gösteren konut satışları tüketicilerin yine kredi çekerek konut sahibi olmalarıyla mümkün oldu. Yerli alıcılar en çok Ardahan’da ipotekli satış gerçekleştirdiler.

İlk defa satılan konutlar ise %75 oranında artış göstererek 2 bin 236 oldu. Yabancılar ise İstanbul’dan sonra Antalya ve Aydın’dan konut satın aldılar. Irak en fazla konut satın alan ülke olurken, onu Arabistan, Rusya ve İngiltere takip etti.

Trabzon Çıkış Gösterdi

Trabzon Bursa’dan sonra en hızlı şekilde yabancılara konut satıldığı il olarak şaşırttı. Ege ve Akdeniz’den sonra gözünü Karadeniz’e de diken yabancı yatırımcılar, 2017 yılında bir önceki yılın aynı dönemine nazaran yüzde 30 kadar artış gösterdi.

Konut projelerinde dikkat çeken birçok konudan biri olarak da satış işlemleri sırasında yapılan işlemler için satıcı ve alıcıdan alınan harç ve vergi oranları oldu. Bu ödemelerdeki indirimin kaldırılması konut fiyatlarını yükseleceğine dair olan beklentiyi de boşa çıkarmış oldu. Beklenildiği gibi konut fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu olmadı. Bu yüzden ülke genelinde satışlar bir önceki yıla nazaran artmış oldu.


Etiketler : ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565