Ev Alırken Ödemeniz Gereken Vergiler Ve Harçlar Nelerdir?


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog

Ev Alırken Ödemeniz Gereken Vergiler Ve Harçlar Nelerdir?

İnsanın güzel bir yaşam ortamı olan evi alma noktasında kararını verdiyseniz sizi oldukça uzun bir süre ve zorlu geçecek zaman başlamış demektir. Paranızı bir araya getirip ev için ödemelerin hazır olması evin size ait olmasına kadar geçen süreçte en kolay bölümdür. Aldığınız evin tapu işlemleri yapılırken es geçilmemesi gereken en önemli konular tapu harçları ve vergilerdir. Bu vergilerle harçları ödememe durumunda satış işleminde sıkıntılar çıkmaktadır. Bu sıkıntılar karşısında kalmaktansa en iyi şekilde bilgileri not etmek iyi olacaktır. Aksi taktirde sürekli olarak bilinçsiz şekilde kurumlar arasında gezmek zorunda kalırsınız.

 Emlak Vergisi ve Tapu Harcı

Evin satışı esnasında geçmişe ait borçlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bu durumu es geçerseniz geçmişten gelen borçları ödemek zorunda kalabilirsiniz. Geçmişe ait bulunan tüm vergiler vergi dairesinden sorgulatmak gerekmektedir. Sorgulatma yapmadığınız taktirde ortaya çıkacak vergiler direkt olarak sizin sorumluluğunuz da olacaktır. Evin satış bedelini doğru şekilde bildirmek gerekmektedir. Eğer tutarla bildirilen arasında daha az bildirilmişse alınması gereken verginin %50 oranında ceza kesilir. Yanlış bilgi vermek bu açıdan oldukça sıkıntılı sorunları ortaya çıkarabilecektir.

Evlerin alım satım esnasında hem alanın hemde satanın ödemek zorunda olduğu harç tapu harcı olarak geçmektedir. Oranı %2 olan tapu harcını hem evi satan hem de alan kişinin ödemesi gerekmektedir. 300 bin liralık bir daire alımında ödenecek tapu harcı 6 bin liradır. Satış bedeli bildiriminde asıl değer altında olduğu zaman alıcıya ve satıcıya harcın %20 oranda ceza kesilmektedir. Bu şekilde yapılan işlem sonradan tespit edilmesi sonucu farklar ve gecikme bedellerini de ödemek zorundadır. Alım esnasında yapılan masraf önceden bilinmesi işlem sırasında zor durumda kalmama adına bilinmesi gerekir. Evin alımı esnasında yapılacak bu tür ödemeler içinde bütçe ayırmak gerekmektedir.

 Ev Alımının Tamamlanması İçin Ödenmesi Gereken Diğer Tutarlar

Döner sermaye harcı olarak bilinen bu ödeme 145 tl ile 250 tl arasında bir tutar olarak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne ödenmesi zorunludur. Taşınmaz kültür varlıkları koruma katkı payı olarak geçen bu ödeme ödenen emlak vergisinin u kadar ödenmektedir. Tüm ödenen vergiler ve harçlar dışından yer alan bir diğer ödemede satış esnasında noter onaylı olması için notere ödenmesi gereken önemli bir ödeme türüdür. Bu tutar toplam satış bedelinin binde 0,9 oranına denk gelmektedir. Bu tür ödemelerin yapılmaması durumunda satış işleminde eksikler meydana geleceği için tam anlamıyla satış gerçekleşmemiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565