Ev Alacaklara Müjde: Markalı Projelerde İndirimli Fiyatlar


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri

Son 6 ayın en düşük fiyatları markalı projelerde yapılan indirimler ile gündeme gelmiştir. En büyük düşüş 3.8 ile Fikirtepe’de görülüyor. Bunun dışında Kartal – Maltepe, Kadıköy – Göztepe, İstinye – Tarabya, Seyrantepe – Maslak, Ataköy – Zeytinburnu sahil aksında yer alan projelerde de fiyatlarda düşüşlerin olduğu gündeme gelmiştir.

 

Projelerde Fiyatların Düşme Nedeni Ne Olabilir?

Tahmin edilebilecek olan ilk neden, yüksek konut kredi faiz oranları ve yatırım geri dönüş sürelerindeki uzamadır diyebiliriz. Konut talebinde gözlenen yavaşlama ile birlikte, bölgelerde yoğunlaşan stoklar, fiyatların düşmesini sağlamıştır.

‘‘Bir Bakışta Markalı Konut Piyasası’’ raporu, TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından yayınlanmıştır. İstanbul’da markalı konutlarda ortalama yıllık fiyat artış yüzde 4.5 olmuştur. Avrupa Yakası’nda ise bu yüzdenin 4.7 olduğu görülüyor. Anadolu Yakası için ise oran 4.2’dir.

Avrupa Yakasında Fiyatlar %1.5 Düşüşte

Son altı yılda fiyatlar birçok bölgede düşüşe girdi. Yıllık olarak bakıldığında değeri en çok azalan bölge %4.8 ile İstinye – Tarabya’dır.  Altı aylık süreçte değeri en çok azalan bölge ise ^3.8 ile Fikirtepe’dir.

Değeri artan bölge ise 6 aylık dönemde %5.4 ile Mahmutbey – GOM TEM aksıdır. Yıllık kapsamda ise %9.8 ile artışa girmiş olan Sultanbeyli – Samandıra bölgesidir.

Geri Dönüşüme Girecek Bölgelere İlgi Az

Geri dönüş süresinin uzunluğundan ötürü bu bölgelere olan ilginin az olduğunu söyleyebiliriz. Raporlara göre İstanbul’un ortalamasında konut yatırımlarının geri dönüş süresinin 25.8 yıl olarak hesaplanması söz konusu. Bu süre Kadıköy – Bağdat Caddesi  – Göztepe – Kozyatağı bölgesinde ise 35.3 yıl hesaplanmıştır. Mecidiyeköy – Büyükdere için ise 35.1 yıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565