Emlak Sektörüne Yeni Düzenlemeler Geliyor


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel

Emlak Sektörüne Yeni Düzenlemeler Geliyor Hazırlanan emlakçılık yasası ile birlikte emlak sektöründe büyük değişikliklerin yapılması bekleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen bu çalışmalar kapsamında hükümlülere emlakçılık yapma yasağının olması emlak sektöründekiler tarafından tepki ile karşılandı.

İflas Edenlere Yönelik Yasak

Tasarı içerisinde iflas etmiş kişilere de gayrimenkul danışmanlığı yasağının getirilmesi gündeme geliyor. Ancak bu durum her ne kadar iflas edenlerin mali yönetim yapamayacakları ile alakalı bir düzenleme olsa da sektörde yer alan emlakçılar tarafından bu düzenleme de eleştirildi.

Tüm bu düzenlemeler için Bakanlığa giderek görüşme gerçekleştiren ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay gerçekleştirdiği görüşmenin son derece olumlu geçtiğini aktardı.

Ruhsat Almak Zorunlu Olacak

Yeni kanun tasarısı içerisinde emlakçıların da ruhsat almaları zorunlu hale getirilecek. Ancak bu düzenleme de emlakçılar tarafından tepki topladı. Zira kendilerini normal bir ticari işletme olaralk gördüklerini vurgulayan Atalay bu sebeple ruhsat alma zorunluluklarının bulunmadığını dile getirdi.

Ayrıca ruhsat alması zorunlu olan kurumların işçi sağlığı ile ilgili olarak tehlikeli işlerde faaliyet gösteren işletmeler olduğu vurgulandı. Emlakçılık sektöründe ise böyle bir durumun söz konusu olmadığı için düzenlemenin gereksiz olduğuna dikkat çekildi. Dolayısıyla sektörden gelen talepler arasında bu maddenin de yeniden düzenlenerek kaldırılması isteniyor.

Son zamanlarda yaşanan olaylar ve yapılan haberler arasında emlakçılara yönelik olarak bir algının yürütülmesi emlakçılık ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasını zorunlu kıldı. Özellikle alınan fazla komisyonlar ile gündeme gelen emlakçılar bunun yanı sıra yukarıdaki düzenlemeler değişmez ise yeni konular ile de karşı karşıya kalacaklar. Ancak Atalay yaptığı açıklamalar neticesinde kendilerinin umutlu olduğunu dile getirdi. Bu sebeple kanun maddelerinde yumuşama veya kaldırma gibi hususlar ile karşılaşmamız pek muhtemel olacaktır.


Etiketler :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565