Emlak Değerleme Takip Sistemi kuruluyor


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel

Emlak Değerleme Takip Sistemi kuruluyor
Emlak piyasasındaki farklı uygulamalara fırsat vermemek için Emlak Değerleme Takip Sistemi kurulacak. Özellikle turistik yerlerdeki emlak değerleme oranları yüzde 500’ü buluyor. Bu durumlara karşı vatandaş emlak değerleme takip sistemi sayesinde korunacak.

Emlak Vergisi Değer Artışı

Yasalara göre önümüzdeki yıl emlak vergisi değer artışı yüzde 50’yi geçemeyecek. Yani 2018 fiyatları, 2017 fiyatlarının em fazla yüzde 50 zamlı hali olabilecek.

Takdir Komisyonları tarafından alınan bu karar, esas metrekare rayiç bedeller üzerinden yapılan hesaba göre belirleniyor. Alınan kararlar ise uygulanmak üzere belediyelere gönderiliyor.

Değerleme Takip Sistemi

Kurulması planlanan değerleme takip sistemi ile en çok emlak şikayeti gelen bölgeler mercek altına alınacak. Buralarda emlak vergisindeki fark takip edilecek. Bu çalışmanın hayata geçirilmesi için ülkede 397 belediye beyan çalışmaları yürütüyor.

Değeri yüzde 50’yi aşan yerlerde üst sınır olan yüzde 50 değer artışı kabul edilecek. Bu artış sınırı yalnızca konutlara değil arsa ve işyerlerine de uygulanacak. Daha sonraki yıllarda yüzde 50 sınırının emlak vergisi değerine göre belirlenen vergi ve harçlar için de geçerli olması sağlanacak.

Vatandaşın İtiraz Yolu Açık

Konut, işyeri, arsa metrekaresi ile binanın inşaat maliyeti toplamı hesaplanarak emlak vergisi matrahı bulunuyor. Belediyeler tarafından yapılan hesaplamalar ile elde edilen bu bedel, emlak vergisine esas oluyor. Eğer vatandaş rayiç bedeli az ya da çok bulursa ve vergi mahkemelerinde dava açabilecek.

Getirilmesi planlanan emlak değerleme sistemi ile farklı uygulamalara son vermek isteniyor. Bilindiği gibi Türkiye’de emlak kayıt ve verilerini tutan, istatistik çıkarılabilen hiç bir kayıt ve arşiv söz konusu değil. Bu da her yerde farklı bir uygulama ile karşılaşılmasına neden oluyor. Yeni sistem ile bu durum ortadan kalkacak.


Etiketler : ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565