Cumhuriyetin ilk toplu konutu dönüştürülüyor


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog, Emlak Haberleri, Genel

Emlak Bankası tarafından 1940’ta kamu çalışanları hayata geçirilen Cumhuriyetin ilk toplu konutu Saraçoğlu Mahallesi, Emlak Konut GYO tarafından dönüştürülüyor.

 
Emlak Bankası tarafından 1940’ta kamu çalışanları hayata geçirilen Cumhuriyetin ilk toplu konutu Saraçoğlu Mahallesi, Emlak Konut GYO tarafından dönüştürülüyor.
Emlak Konut GYO Ankara’da Maliye Bakanlığı’yla beraber yeni bir dönüşüm projesine daha imza atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor.
Tarihi dokusu ve yarım asırlık ağaçları korunacak
Maliye Bakanlığının öncülüğünde, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesinin katkılarıyla Emlak Konut GYO, Saraçoğlu Mahallesi’ni özüne sadık kalarak bölge ihtiyaçlarına da karşılık verecek şekilde Ankara halkına yeniden kazandırmak için ilk kazmayı vuruyor.
Saraçoğlu Mahallesi, kentsel dönüşümle geçmişine uygun olarak geleneksel Türk evi temasını, tarihi dokusunu oluşturan tüm tescilli yapılarını ve yarım asırlık ağaçlarını koruyarak özgün yaşantısını gelecek nesillere taşıyabilecek.
Projenin startı veriliyor
Bu kapsamda Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un da katılımıyla yarın düzenlenecek proje imza töreni ve basın toplantısıyla proje başlatılmış olacak.
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Saraçoğlu Mahallesi’nin mevcut yapılar ve ağaçlar korunarak yeniden projelendireceğini belirtmişti.
Geleneksel Türk evlerinin örneklerinden olan proje alanındaki yapılar ve ağaçların tescilli durumda olduğunu anlatan Kurum, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan alınacak onaylar doğrultusunda özgün Türk mimarisi ve örnek bir şehircilik yaklaşımıyla projeyi yapacaklarını ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565