Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler & 5 Altın Tavsiye


Yayın tarihi : Kategoriler : Blog

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler & 5 Altın Tavsiye

Ev almak ya da satmak, yapılan araştırmalara göre, boşanma ve işten çıkarılmaktan daha fazla stres yaratmaktadır. Ev alırken dikkat edilmesi gereken özellikler bulunmaktadır. Kişilerin bu konuları bilmesi ve ona göre davranarak ev alması, stres yaratan bu sürecin daha hafif olarak atlatılmasını sağlamaktadır.

 Ev Alırken Uyulması Gereken Tavsiyeler

1-Konut Tipi Seçimi

Ev alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında, evin metrekaresi yani büyüklüğü gelmektedir. Evin hangi amaçla satın almak istendiği önemli bir konudur. Eğer yatırım amaçlı bir daire alınmakta ise, küçük metrekarelere sahip daireler tercih edilmesi uygun olacaktır. Toplumumuzda genellikle ev alımlarında 3+1 ve 4+1 gibi geniş dairelerin tercih edildiği görülmektedir. Bu daireler kendilerini çok uzun bir sürenin sonunda amorti edebilmekte. Eğer yatırım yapmak amaçlanıyor ise, yani daireyi kiraya verilecek ise, 1+1 ve 2+1 gibi metrekaresi düşük, küçük dairelerin satın alınması mantıklı olmaktadır. Küçük daireleri kiraya vermek daha kolay olmaktadır.

2-Konut Kredisi Faiz Oranları

Mortgage faiz oranları zaman içerisinde değişkenlik göstermektedir. Faiz oranları arttığında, ödenen kredi miktarındaki faiz ücreti de artarak, aynı konut için daha fazla para ödenmesine neden olmaktadır. 2017’nin Ocak ayı itibari ile 0,95 oranında olan mortgage kredisi faiz oranı, 2018’in Haziran ayında 1,30 oranına dayandı. Bu durumda 5 yıl geri ödemeli olarak 100.000 TL kredi çeken bir kişi, 2017 yılında, faiz oranının 0,95 olduğu dönemde 31.000 TL faiz ödemesi gerekirken, 2018 yılında faiz oranlarının 1,30 olduğu dönemde aynı krediyi alması durumunda, 46.000 TL faiz ödeyecektir. Bu durumda tavsiye edilen bir kaç nokta vardır.

Faiz oranları düştüğü zaman, alınan kredinin yeniden yapılandırılması yapılmalıdır. Yani faiz oranları düşürülebilmektedir. Mortgage kredisinin ödemesi bitinceye kadar, aynı faiz oranının ödenmesi diye bir durum söz konusu değildir. Kişi piyasayı incelediği zaman, kısa dönemde faizlerde bir düşüş beklenmediğini görürse, yine de ev aramayı bırakmamalıdır. İyi fiyat verilmiş gayrimenkul arayışına girmelidir. Kredi faizlerinin düşmemesi durumunda, bu kişinin yanlış bir gayrimenkul almasına sebep olabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, kredi faizlerinin düşmesi durumunda, gayrimenkul fiyatları artmaktadır. Bu durumda da yine zarara girilmektedir.

Faiz oranlarının artması ile birlikte, emlak satış fiyatlarında ani düşmeler olmaktadır. Ev fiyatlarının balon olarak şişirilmiş olduğu semtlerde, fiyatlar normal seyrine dönmektedir. Ev fiyatlarının çok yüksek olarak seyretmekte olduğu Bağdat Caddesi gayrimenkul fiyatları, buna en güzel örnektir. Bağdat Caddesinde, 2018 yılının Şubat ayında, %30 oranında bir emlak fiyatı düşüşü yaşanmıştır.

Mortgage kredisi faiz oranlarında yükselme olduğu zaman, konut kampanyalarında artma olduğu görülür. 24 Haziran’da yapılacak olan Başkanlık seçimleri bu konuda en iyi örneği teşkil etmektedir. Seçim dolayısı ile artmakta olan mortgage faiz kredileri nedeni ile konut projeleri ve konut kredilerinde birçok kampanya olduğu görülmektedir.

3-Kiracı Olması Durumu

Satın alınan evde kiracının olması durumunda, kiracı ile eski ev sahibi arasında yapılmış olan kira sözleşmesindeki tüm maddeler, yeni alıcı için de geçerlidir. Bu nedenle bu sözleşmenin iyice okunup, incelenmesi gerekmektedir. Evi satan kişi, kiracıdan depozito almış olabilir. Bu sorun daha en başından halledilmiş olmak zorundadır. Kira sözleşmesinde, evdeki taşınmaz eşyalarının tümünün listeye eklendiğinden emin olunmalıdır.

 4-Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

Ev alma amacında olan kişiler, kesinlikle sınırlı bir bölge içerisinde arama yapmamalıdır. Bu durum, kişinin bütçesine uygun olarak aradığı büyüklükte bir daireyi bulma şansını düşürmektedir. Örnek vermek gerekirse, kişi ilk kriter olarak metro yakınlığını belirlemiş ise, bu durumda metroya yakın olan tek bir semtte değil, metroya yakın olan tüm semtlerde ev arama işine girişmelidir. Bu durumda emlak satışı işi ile ilgili olan firmalar ile görüşmek, kişinin yararına olacaktır.

 5- Komşular ve Pazarlık Miktarı

Kişi güzel ve aradığı tipte bir ev gördüğünde, hemen almak için harekete geçer. Tapu işlerine girişmeden önce, muhiti tanımak adına, orada oturmakta olan kişiler ile tanışıp konuşulması, semtin tanınması açısından, kişiye yarar sağlayacaktır. ABD’de yapılmakta olan araştırmalara göre, evin ilan satış fiyatı ile gerçek satış fiyatı arasında %7 oranında bir fark kesinlikle oluşmaktadır. Türkiye içinse bu oran olmaktadır. Bu oranlar göz önüne alınarak, ev alırken pazarlık yapılması mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum :

Son Yazılar

Arşivler

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 444 9 565